Pasaulio lyderes, besirenkančias į Seime vykstantį tarptautinį moterų lyderių susitikimą, pasitiko protestuotojai. Plakatais ir šūkiais „Prezidente tu kieta, bet tylėti jau gana“, „Mažiau kalbų, daugiau darbų, Konvenciją be išlygų“, būrys visuomenininkų ragino Lietuvos vadovę imtis ryžtingos lyderystės šalies viduje. Anot jų, Prezidentė dažnai pasisako užsienio forumuose, tačiau Lietuvoje jos balso moterų teisių klausimais trūksta.
„Simboliška, kad šio renginio šūkis yra „It’s about time! 100 reasons to act” (liet. „Atėjo laikas. 100 priežasčių veikti“). Lietuva dar 2013 m. pasirašė Stambulo konvenciją, įpareigojančią imtis konkrečių veiksmų kovai su smurtu prieš moteris, tačiau neratifikavo iki šiol. Nors Prezidentė vis dažniau prabyla apie būtinybę kovoti su smurtu prieš moteris tarptautiniuose forumuose, tačiau aiškios politinės žinutės tais klausimais, dėl kurių jaučiamas didelis Katalikų bažnyčios pasipriešinimas Lietuvoje, nesulaukiame. Laikas veikti, šis lyderių forumas – puiki galimybė išreikšti tvirtą palaikymą moterų teisėms savo šalyje“, – sako viena iš akcijos prie Seimo organizatorių Margarita Jankauskaitė.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra ne kartą kalbėjusi apie smurtą prieš moteris, tačiau šalies viduje vengė šią prievartą įvardyti kaip moterų teisių klausimą, pristatydama ją kaip vieną iš šalies socialinio saugumo problemų.
Praėjusiais metais beveik 90 šalies nevyriausybinių organizacijų du kartus kreipėsi į šalies vadovę, ragindamos palaikyti Konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje (Stambulo konvencija) ratifikavimą. Abu kartus Prezidentūra patvirtino gavusi tokį kreipimąsi, tačiau į konkrečius visuomenininkų siūlymus nereagavo. Prezidentė konvencijos nekomentuoja ir žiniasklaidos priemonėse.
Visuomenininkai pabrėžia, kad laukia ir aktyvesnės Prezidentės pozicijos abortų draudimo klausimu. Dar 2013 m. Lietuvos parlamente buvo parengtas įstatymo projektas, kuris visiškai uždraustų nėštumo nutraukimą, išskyrus kelias išimtis. Žmogaus teisių aktyvistai ir NVO atstovai per šį laikotarpį surengė protesto akciją prie Seimo bei kampanijas socialiniuose tinkluose. Šiemet abortų draudimo klausimas vėl gražintas į Parlamento darbotvarkę, tačiau apie gresiantį draudimą šalies vadovė kalbėti vengia.
„Lietuvos parlamente daugumą sudaro vertybiniu požiūriu konservatyvios jėgos dėl ko kyla reali moterų teisių suvaržymo grėsmė. Situacija darosi kritinė, tad aiški ir lyčių lygybę palaikanti Prezidentės, kuria pasitiki didelė dalis šalies gyventojų, pozicija yra itin reikalinga“, – sako akcijoje taip pat dalyvavusi Jūratė Juškaitė.
Lietuvoje, kaip ir kitose Vidurio bei Rytų Europos valstybėse, jaučiamas ultrakonservatyvių grupių suaktyvėjimas. Šiuo metu parlamente svarstomas abortų draudimo klausimas turi didžiausios frakcijos – Valstiečių ir žaliųjų sąjungos – lyderių palaikymą. Valdančiųjų atstovai taip pat kritikuoja Stambulo konvenciją dėl joje vartojamo žodžio „gender“ ir tvirtina, kad konvencijos ratifikavimas privers įteisinti tos pačios lyties žmonių santuokas.
Į Prezidentės globojamą aukšto lygio renginį Lietuvos parlamente atvyko esamos ir buvusios politikės iš viso pasaulio, kurios kartu su verslo, akademinės bendruomenės, pilietinės visuomenės atstovais aptars, kaip paskatinti moterų dalyvavimą politikoje, užtikrinti lygiavertes ekonomines galimybes, stabdyti smurtą prieš moteris.
Leave Your Reply