Grupė feminisčių siūlo minėti vasario 17-ąją

06 vasario, 2017

Artėjant Lietuvos Valstybės atkūrimo dienai grupė feminisčių kviečia minėti ne tik Vasario 16-ąją, bet ir vasario 17-ąją. Tą dieną prieš beveik šimtmetį surengta protesto akcija, reikalavusi įtraukti moteris į Lietuvos Tarybos sudėtį. Iniciatorės sako, kad tokios dienos minėjimas visuomenei primintų moterų indėlį atstatant valstybę bei padėtų suvokti, kad nepriklausomybės akto signatarėmis moterys netapo nesilaikant anksčiau duotų pažadų. Iniciatyvinė grupė vasario 17 dieną siūlo pavadinti Nacionaline emancipacijos diena, o jos steigėjais gali tapti visi, pasirašę internete platinamą kreipimąsi.

„Gerai žinoma, kad moterų tarp Vasario 16-osios akto signatarų nėra, tad ir jų indėlis atkuriant valstybę sumenkinamas. Nutylima, kad taip nutiko, nes tautinio atgimimo lyderiai, nesilaikydami Didžiojo Vilniaus Seimo ir Petrapilio konferencijos nutarimų, įtvirtinusių lygias abiejų lyčių teises būsimajame Seime, neįtraukė nė vienos moters į Lietuvos Tarybos sudėtį“, – sako viena iš kreipimosi iniciatorių, lygių galimybių ekspertė Margarita Jankauskaitė.

Dokumente pažymima, kad tokia padėtis daug kam atrodė neteisinga – 1918 vasario 17-ąją Kaune buvo surengtas protestas, kiek vėliau Lietuvos Tarybai įteikta peticija, kurią pasirašė 20 000 Lietuvos gyventojų. Nors Tarybos sudėties pakeisti nepavyko – tuomet pažadai taip ir liko pažadais – tačiau jau 1918 m. lapkritį Laikinojoje Konstitucijoje moterims suteikta rinkimų teisė. Taip aktyvių moterų dėka Lietuva atsidūrė tarp šalių, anksčiausiai sulyginusi vyrų ir moterų balsavimo teises.

„Nacionalinės emancipacijos dienos įsteigimas primintų, kad pilietinis ir politinis dalyvavimas nesibaigia vien tik atėjimu į rinkimus. Lyčių nelygybė neišnyko ir dar yra daugybė socialinių ir politinių klausimų, kuriuos reikia diskutuoti bei spręsti, pradedant politine reprezentacija, valstybės kišimusi į tai, ką mums daryti su savo kūnais, baigiant lyčių stereotipais, negatyviai veikiančiais mūsų kasdienybę ir pasirinkimus“, – apie tokios dienos steigimo būtinybę sako VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentė Dovilė Jakniūnaitė.

„Moters simbolinė vertė Lietuvoje dabar sudaro vieną ketvirtąją vyro vertės. Aš tą proporciją išvedžiau remdamasi Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimu Nepriklausomybės laikotarpiu: per 25 metus apdovanoti 158 vyrai ir 31 moteris. Šis santykis galioja ir kitose srityse, tapo tokiu įprastu, kad net nepastebime. Pasak Tarptautinio valiutos fondo vadovės Christine Lagarde, jei visuomenės keisis tokiu greičiu kaip dabar, pajamų nelygybė turėtų išnykti po 170 metų. Pribrendome pokyčiams, o jaunoji Nepriklausomybės karta artėjantį Lietuvos šimtmetį turi švęsti kaip lygi – kokios lyties bebūtų“, – sako menotyrininkė Laima Kreivytė.

Nacionalinės emancipacijos dienos pirmasis minėjimas planuojamas jau šiais metais. Vasario 17 d. Nacionalinėje dailės galerijoje vyks diskusija „Emancipacijos diskursai nepriklausomoje Lietuvoje: pokytis įmanomas“. Renginyje kalbėtojos ir kalbėtojai, pasiremdami feministinėmis idėjomis, svarstys, ką daryti, kad pokyčiai lyčių lygybės ir demokratėjimo srityse taptų įmanomi Lietuvoje.

Nacionalinės emancipacijos dienos signatarėmis/ais galite tapti pasirašę šį kreipimąsi.

Leave a reply

Leave Your Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UŽSISAKYKITE NAUJIENLAIŠKĮ