Vasario 17-ąją jau aštuntąjį kartą susitiksime renginyje „Emancipacijos diskursai nepriklausomoje Lietuvoje“.
Nacionalinė emancipacijos diena (NED) kilo iš nepasitenkinimo moterų ištrynimu iš viešosios erdvės ir noru atsiimti savo istoriją. Nuo 2016 metų situacija pasikeitė: daugiau moterų užima aukštus politinius postus, daugėja akademinių tyrimų, įvairių politinių, nevyriausybinių bei meninių iniciatyvų, skirtų atskleisti moterų dalyvavimą Lietuvos kūrime ir istorijoje bei specifinius iššūkius, su kuriais susiduria moterys. Tačiau didesnis moterų matomumas ir įsitraukimas negarantuoja, kad bus užtikrintos visų moterų teisės, kad bus atsižvelgta į viso lyčių spektro interesus ar iš tiesų sprendžiami marginalizuotų visuomenės grupių klausimai. Tad šiemet NED tema – “Žvelgiant iš lyties perspektyvos”.
Žvelgti iš lyties perspektyvos reiškia ne tik didesnį dėmesį moterims ar “moteriškoms” temoms, tokioms kaip privatus gyvenimas, lytiškumas ir seksualumas. Žvelgti iš lyties perspektyvos reiškia įvesti lyties kategoriją moksliniuose tyrimuose, siekiant pokyčio visuomenėje ar dalyvaujant šiandienos politiniuose procesuose. Tad šiais metais lyties prizmė mums padės permąstyti istorijos kanonus ir šiandieninės politikos ribas ir paribius.
Renginio PROGRAMA:
12.00 NED kreipimasis iš Signatarų namų balkonėlio (Signatarų namai, Pilies g. 26) ir Miglės Anušauskaitės parodos „Signatarės pirmame plane“ / „Female Signatories First“ atidarymas.
***
Toliau keliamės į Nacionalinę dailės galeriją (Konstitucijos pr. 22):
14.00 Atidarymo žodis
14.10 – 15.45 Pirmasis panelis: „Lyties perspektyva istoriniuose tyrimuose”
Pastaraisiais metais istorikės/ai ir mokslo populiarintojos/ai vis dažniau atkreipia dėmesį į žymias ir nelabai žinomas Lietuvos istorijos moteris, jų dalyvavimą kertiniuose politiniuose įvykiuose, reikšmę valstybės kūrimui, bei vaidmenį mene ir kultūroje. Taip pat padaugėjo ir dėmesio privačiai sferai, šeimos, tėvų ir vaikų, lyčių santykių, intymaus gyvenimo istorijai. Visgi, ar užtenka tik „atrasti“ moteris istorijoje, bei įtraukti jas į jau egzistuojančius istorijos naratyvus, arba kurti naują – feministinį – kanoną? O gal moterų perspektyvos įtraukimas, jų balso įgarsinimas iš esmės keičia istorijos pasakojimą, net jo chronologiją ar vertės standartus? Kokius istorijos mitus griauna dėmesys privačiam gyvenimui ir lyčių problematikai sovietmečiu bei kitais Lietuvos istorijos tarpsniais? Šioje diskusijoje kalbėsime apie naują žvilgsnį į istoriją iš lyties perspektyvos, ir svarstysime, kokioje naujoje šviesoje jis leidžia pamatyti ir kai kurias šiandienines politines ir visuomenines problemas.
Pranešėjos/ai:
Ieva Balčiūnė
Valdemaras Klumbys
Agnė Narušytė ir Laima Kreivytė
Diskusijos moderatorė: Rasa Navickaitė
***15.45 – 16.15 Kavos pertrauka***
16.15 – 18.00 Antrasis panelis: „Lyties “mūšio laukai” šiandieninėje politikoje”
Į šiandienines aktualijas žvelgiant per lyties prizmę išryškėja klausimai, dažnai liekantys politikos paraštėse. Daugelis šių temų liečia privačią sferą: visų rūšių smurtas lyties pagrindu, daugialypė diskriminacija, kūno autonomijos kvestionavimas. Paprastai laikomi „nepatogiais“, šie klausimai sunkiai pasiekia politinę darbotvarkę bei iššaukia didelį pasipriešinimą viešojoje erdvėje. Taip svarbūs žmogaus teisių klausimai visuomenėje tampa politinių „mūšių laukais“, o juos keliančios politikės/ai ir aktyvistės/ai – asmeninių atakų taikiniais. Todėl antrojoje renginio diskusijoje klausime: kiek šūkis „asmeniška yra politiška“ yra aktualus Lietuvoje? Kodėl pavojinga savieigai palikti tai, kas vyksta „už uždarų durų“? Galiausiai, kaip šiandienos kontekste su lytimi susijusiuose klausimuose pasiekti pokytį?
Pranešėjos/ai:
Jūratė Juškaitė
Marina Pukelienė
Katya Felicia Martens
Simona Aginskaitė
Diskusijos moderatorė: Indrė Širvinskaitė
***
Nuo 20.00 kviečiame pakelti taurę kavinėje „Eskedar Coffee” (Pilies g. 26)
NED kasmet organizuojamas savanoriškais pagrindais ir organizatorių lėšomis. Šiais metais kviečiame visas ir visus prisidėti pagal galimybes. Iš surinktų lėšų pasirūpinsime kavos pertraukėle renginio metu, padengsime internetinės svetainės išlaikymo išlaidas, kitus techninius kaštus. Visas likusias lėšas skirsime kitiems metams!
Prisidėti galite čia: https://gogetfunding.com/nacionaline-emancipacijos-diena-2/
Jei renginio metu reikės vertimo į gestų kalbą ar turite kitų individualių poreikių, susisiekite info@emancipacija.lt arba Facebook žinute.
Renginio partneriai: Nacionalinė dailės galerija ir Lietuvos nacionalinis muziejus.