Nacionalinė emancipacijos diena kviečia pažvelgti į politiką ir istoriją iš lyties perspektyvos

16 vasario, 2023

Šį penktadienį, vasario 17 d., jau aštuntąjį kartą minėsime Nacionalinę emancipacijos dieną. Šiemet NED vėl pristato visos dienos programą, kurios veiksmas vyks Signatarų namuose ir Nacionalinėje dailės galerijoje. Renginys prasidės 12.00 Signatarų namuose, kur bus paskelbtas kreipimasis iš balkonėlio, o po to įvyks Miglės Anušauskaitės komiksų parodos „Signatarės pirmame plane“ atidarymas. Nuo 14.00 renginys kelsis į Nacionalinę dailės galeriją, kur įvyks „Emancipacijos diskursai nepriklausomoje Lietuvoje“ konferencija. Šiemet jos tema – „Žvelgiant iš lyties perspektyvos“. Dviejuose paneliuose pranešėjos/ai diskutuos, ką reiškia pažvelgti į Lietuvos istoriją ir dabarties politines aktualijas per lyties prizmę.

“Šių metų renginio tema mums tapo aiški dar vasarą, tuomet kilus ažiotažui, kad valstybiniame istorijos egzamine nebuvo paminėta nė viena moteris istorinė asmenybė. Man pačiai, kaip lyčių istorikei, buvo aišku, kad taip yra ne todėl, jog moterys Lietuvos istorijoje neturėjo svarbaus vaidmens, o todėl kad patys mūsų istorinės svarbos kriterijai yra taip sukonstruoti, jog mes matome iš esmės tik vyrus ir jų veiklas. Moterys mūsų nacionalinėje istorijoje iki šiol yra tik žmonos, savotiški vyrų priedai… Norėjome tad pakviesti į renginį istorikes ir istorikus, kurie pastaraisiais metais „atranda“ vis daugiau įdomių ir svarbių moterų, bei iš esmės stengiasi į pačią istoriją pažvelgti iš lyties perspektyvos, t.y., pamatyti, kaip lytiškumas veikia svarbius politinius, kultūrinius procesus, siekia istoriškai pažvelgti į privatų, net intymų žmonių gyvenimą,“ pasakoja Vienos universitete dirbanti tyrėja Rasa Navickaitė, viena iš NED organizatorių. Naujausiems istoriniams tyrimams bus skirtas pirmasis renginio panelis.

Pats Nacionalinės emancipacijos dienos sumanymas kilo 2016 metais dėl nepasitenkinimo moterų ištrynimu iš viešosios erdvės, bei noro atsiimti savo istoriją. Šiandien galime sakyti, kad daugiau moterų užima aukštus politinius postus, daugėja akademinių tyrimų, įvairių politinių, nevyriausybinių bei meninių iniciatyvų, skirtų atskleisti moterų dalyvavimą Lietuvos kūrime. Visgi didesnis moterų matomumas ir įsitraukimas vis dar negarantuoja, kad bus užtikrintos visų moterų teisės, kad bus atsižvelgta į visų lyčių interesus ar iš tiesų sprendžiami marginalizuotų visuomenės grupių klausimai. Tai aktualu ir karo Ukrainoje kontekste, kuomet matome, kaip svarbu yra kurti demokratišką, pliuralistinę visuomenę, kurioje visos žmonių grupės yra matomos ir atstovaujamos – tik tokia visuomenė gali būti atspari išorės grėsmių akivaizdoje.

„Žvelgdami per lyties prizmę į šiandieninę politiką matome temas, kurios liečia privačią sferą ir yra svarbios žmonių privačiam gyvenimui, kūno autonomijos užtikrinimui, apsaugai nuo smurto ir diskriminacijos. Individualiame lygmenyje šie klausimai yra itin reikšmingi. Deja, jie retai prasimuša kelią į politinę darbotvarkę, ypač kai kalbama apie konkrečias priemones, kurių reikia šioms sritims sureguliuoti. Todėl ypač svarbus čia yra aktyvizmas, veikimas iš apačios į viršų,“ teigia viena iš renginio organizatorių Indrė Širvinskaitė. Antrojoje renginio dalyje bus kalbama būtent apie politinius lyties „mūšio laukus“, ir paliestos tokios aktualios temos kaip seksualinis smurtas, trans moterų, moterų su negalia teisės, bei moterų apsisprendimo teisė neštumo, gimdymo ir motinystės srityje.     

Renginys yra nemokamas, rengiamas organizatorių komandos iniciatyva. Šiemet organizatorės prašo prisidėti prie techninių kaštų padengimo: https://gogetfunding.com/nacionaline-emancipacijos-diena-2/

Renginys nebus transliuojamas, bet įrašai bus vėliau sukelti internete. Visa naujausia informacija apie renginio programą yra skelbiama NED Facebook puslapyje: https://www.facebook.com/emancipacijosdiena

Susisiekti su organizatorėmis galima per Facebook puslapį arba rašant į info@emancipacija.lt.

Renginio programa:

UŽSISAKYKITE NAUJIENLAIŠKĮ